884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Skuteczne ogrzewanie altanki ogrodowej
- gaz z butli na działce

Marzec to miesiąc, w którym oficjalnie rozpoczyna się wiosna. To także miesiąc, w którym w ogródkach działkowych widać już sporo osób - robią porządki po zimie, pielęgnują rośliny całoroczne i wczesnowiosenne. Jeśli zamierzasz kupić działkę i stać się jedną z tych osób lub chcesz zmodernizować posiadany już ogródek, na pewno interesuje Cię ogrzewanie altanki. Jakie ogrzewanie altany na działce będzie najlepsze? Czy gaz z butli na działce to dobry pomysł? Doradzimy Ci!

Wydajne i tanie ogrzewanie do altanki na działce

Mimo iż istnieje kilka sposobów na ogrzewanie altanki - chociażby stworzenie w niej pełnej instalacji gazowej ze zbiornikiem z gazem bądź instalacji elektrycznej i podłączanie grzejnika na prąd - warto zauważyć, że nie wszystkie są opłacalne, i to dosłownie.

Ogrzewanie altany na działce charakteryzuje się tym, iż jest potrzebne sporadycznie, np. wczesną wiosną, gdy jest jeszcze zimno, późną jesienią, gdy już robi się chłodno, a rośliny trzeba przecież osłonić przed zimą, a także niektórymi wiosennymi i letnimi wieczorami. Kosztowne ogrzewanie altany na działce nie jest potrzebne, bo mało kto spędza w ogródku zimę. A nawet gdyby zdarzyło się komuś udać na "ferie" do ogródka, gaz z butli na działce w zupełności wystarczy, o czym za chwilę Cię przekonamy.

Poza ogrzewaniem altanki na działce interesuje Cię ogrzewanie domku letniskowego lub ogrzewanie na jacht? Przeczytaj poradniki poświęcone tym zagadnieniom!

Ogrzewanie na działkę w postaci butli gazowej na działce - zalety

Butla gazowa na działce ma liczne zalety, do których należą:

  • brak konieczności tworzenia kosztownej instalacji ogrzewania altanki gazowej lub elektrycznej,
  • tanie ogrzewanie altany na działce - w stosunku do zbiornika z gazem lub prądu,
  • wygodne ogrzewanie altany ogrodowej przenośnym piecykiem gazowym,
  • ogrzewanie wody na działce - do umycia się, przygotowania herbaty czy nawet posiłku,
  • grillowanie na działce - w sam raz na wiosenne czy letnie party w ogródku,
  • mobilność butli oraz możliwość przyłączania i odłączania gazu z butli na działce - kiedy skończy się grillowanie w ogródku, można wrócić do ogrzewania domku na działce, ponieważ jedną butlę gazową da się wykorzystywać do wielu celów.

Ogrzewanie altany na działce - jaki gaz z butli na działce?

Aby cieszyć się skutecznym i tanim ogrzewaniem altanki, trzeba wiedzieć, po jaki gaz z butli na działce sięgnąć. Do wyboru są dwa gazy techniczne: propan i propan-butan. Ponieważ - tak jak wyjaśniliśmy - ogrzewanie altany na działce potrzebne jest tylko sporadycznie wiosną, latem i jesienią, a na grilla w ogródku zaprasza się przyjaciół wiosną i latem, odpowiedni gaz na działce to propan-butan. Jest to mieszanina, która nie sprawdza się zimą, jednak w ciepłych porach roku pozwala wydajnie gospodarować ciepłem oraz paliwem do grilla.

Ogrzewanie altany ogrodowej zimą

Pamiętaj, że ogrzewanie altany ogrodowej zimą powinno się odbywać jedynie przy użyciu butli z propanem. Nie chodzi o to, że w zimie butla gazowa na działce z mieszaniną propan-butan stanie się niebezpieczna. Po prostu nie będzie ani wydajna, ani przez to tania. Z uwagi na niską temperaturę otoczenia butan pozostanie w butli, a Ty do ogrzewania altanki będziesz używał tylko propanu. W efekcie zapłacisz za butlę gazową pełną mieszaniny propan-butan, a wykorzystasz jedynie część gazu (propan). Reszta się zmarnuje.

Jedna butla gazowa na działce na jeden sezon - ogrzewanie altany ogrodowej, ogrzewanie wody na działce i grillowanie

Istotną zaletą, zasługującą na osobny punkt, jest to, iż butla gazowa na działce jest po prostu wydajna - wydajniejsza niż chociażby zbiornik z gazem. Do ogródka działkowego idzie się za dnia i wraca z niego przed zmierzchem. Oznacza to, że ogrzewanie altanki jest niezbędne tylko czasem, bardzo rzadko. Grillowanie na działce też nie odbywa się codziennie, lecz np. w weekendy. W rezultacie butla gazowa na działce staje się idealnym wyborem, bo można kupić jedną, wykorzystać w sezonie i oddać pustą do punktu przyjmującego wykorzystane butle gazowe. Przeczytaj: Gdzie kupić butlę gazową, a gdzie wymienić lub napełnić butlę gazową?

Jeżeli ogrzewanie altanki i grillowanie na działce to działania sporadyczne, wystarczy mała butla gazowa turystyczna. A może uważasz, że ogrzewanie altany na działce, ogrzewanie wody na działce i urządzanie grilla pochłonie więcej paliwa? Wówczas wybierz większe butle gazowe. Nic nie szkodzi, że pod koniec sezonu część paliwa może zostać - odpowiednio je zabezpieczysz i wykorzystasz w kolejnym sezonie. Sprawdź koniecznie: Bezpieczne przechowywanie butli z gazem - przepisy