884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Gotowanie na jachcie, ogrzewanie na jacht i więcej
- jak wybrać butle gazowe?

Spędzanie wakacji czy nawet weekendu na wodzie to wspaniała alternatywa wylegiwania się na plaży, chodzenia na piesze wycieczki, a tym bardziej poświęcania wolnego czasu na siedzenie przed telewizorem. Warto jednak pamiętać, by przed wyruszeniem w ekscytującą podróż wodną zadbać o kwestie takie jak ogrzewanie na jacht i gotowanie na jachcie. Aby przyrządzać ciepłe posiłki i móc ogrzać się w chłodny wieczór, przydają się butle gazowe z odpowiednio przygotowaną instalacją gazową. Dziś podpowiemy, jakie butle z gazem sprawdzą się najlepiej w kontekście urlopu na jachcie.

Komfort na środku jeziora lub morza: gotowanie na jachcie, ogrzewanie na jacht

Jacht to nie tylko środek transportu. Dla wielu urlopowiczów staje się również wodnym hotelem, w którym spędzają cały wolny czas bądź jego większość. Oznacza to, że na pokładzie trzeba móc załatwić wszystkie podstawowe potrzeby: od komfortowego spania przez mycie się po pożywne gotowanie na jachcie. Z kolei w chłodniejsze dni, wieczory, noce i poranki niezbędne okazuje się ogrzewanie na jacht.

Wiele z takich podstawowych potrzeb wymaga stworzenia sprawnej i bezpiecznej instalacji gazowej i wybrania odpowiednich butli z gazem. Przykładowo:

  • butle gazowe niezbędne są do podgrzewania wody (do mycia się, gotowania na jachcie),
  • butle gazowe zapewniają ogrzewanie na jacht,
  • butle z gazem do kuchenki pokładowej umożliwiają gotowanie na jachcie.

Jakie butle gazowe do ogrzewania i gotowania na jachcie?

Wybierając butle gazowe, które umożliwią Ci gotowanie na jachcie i podgrzewanie wody, a także sprawdzą się jako efektywne i bezpieczne ogrzewanie na jacht, weź pod uwagę następujące czynniki:

  1. Rodzaj gazu - podobnie jak w kamperze, na jachcie bardzo dobrze spiszą się butle gazowe propan-butan. Ponieważ rejsy odbywają się wiosną i latem, czyli w ciepłych porach roku, butle z gazem propan-butan będą stanowić rozsądny balans między jakością a kosztem zakupu. Należy bowiem wiedzieć, że butle gazowe propan-butan są tańsze od tych z czystym propanem, natomiast nie warto używać ich w zimnej porze roku, co wyjaśniliśmy m.in. w artykule pt. Propan czy propan-butan - który gaz techniczny wybrać, kiedy i dlaczego?
  2. Waga gazu i butli gazowej (pojemność butli gazowej) - nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem fakt, że butla gazowa na jachcie powinna być lekka. Na niestabilnym podłożu zbyt ciężka butla gazowa może sprawiać trudności przy podłączaniu, co niepotrzebnie zwiększa zagrożenie wybuchem. Jeśli rejs jest krótki, dobrym wyborem mogą być butle gazowe turystyczne, czyli butle gazowe 5 kg i lżejsze. Jeżeli potrzebujesz większych, wybierz butle gazowe 11 kg, jednak zachowaj szczególną ostrożność przy ich wymianie. W przypadku zakupu butli gazowej turystycznej pamiętaj o reduktorze do gwintu.
  3. Kompaktowość - cecha ta wpływa zarówno na poręczność podczas wymiany, jak i na łatwość przechowywania w ograniczonej przestrzeni jachtu. Tutaj również warto docenić turystyczne butle gazowe (5 kg).
  4. Legalizacja butli gazowej - do gotowania na jachcie czy też stosowania ogrzewania na jacht wykorzystuj wyłącznie butle gazowe zalegalizowane i sprawne. Każdorazowo przed wyruszeniem w rejs sprawdź stan butli gazowej. Jeżeli data przydatności do użytku zmierza ku końcowi, skorzystaj z usługi legalizacji butli gazowej w Nor-Gaz.
  5. Miejsce zakupu - kupuj, napełniaj i wymieniaj butle gazowe jedynie w sprawdzonym, uprawnionym do tego miejscu. Co ważne, nie każde takie jest! Więcej o wyborze miejsca zakupu napisaliśmy w artykule pt. Gdzie kupić butlę gazową, a gdzie wymienić lub napełnić butlę gazową? Korzystając z punktu posiadającego koncesję, masz gwarancję jakości butli gazowej i gazu znajdującego się w butli pod odpowiednim ciśnieniem.
  6. Bezpieczeństwo butli gazowej - kupowanie butli z gazem w certyfikowanym punkcie sprzedaży ma zaletę w postaci wysokiej jakości zarówno samego gazu, jak i pojemnika (butli gazowej). Materiał wykonania i warstwy ochronne butli gazowej chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, trudnymi warunkami atmosferycznymi, solą morską czy promieniowaniem słonecznym. Butla z gazem może też mieć elementy ułatwiające i zwiększające bezpieczeństwo procesu wymiany butli gazowej, np. system klik-on (quick click-on).

Przechowywanie butli gazowych na jachcie

Jeśli chcesz zasilać ogrzewanie na jacht przez długi czas, a także cieszyć się gotowaniem na jachcie przez urlop trwający tydzień bądź dłużej, musisz zadbać o bezpieczne przechowywanie zapasowych butli gazowych na pokładzie. Koniecznie zapoznaj się z przepisami wyposażenia jachtów, w których znajdują się wytyczne takie jak wybór przechowywania na pokładzie lub w pomieszczeniu oddzielonym od wnętrza jachtu - ale znajdującym się powyżej linii wodnej - butli gazowych o masie powyżej 3 kg oraz możliwość umieszczania wewnątrz jachtu butli gazowych o pojemności 3 kg już mniejszej, o ile urządzenie do ogrzewania lub gotowania na jachcie (kuchenka, grzejnik) zamontowane jest bezpośrednio na butli bądź połączone z nią elastycznym przewodem gazowym nie dłuższym niż 1 m.