884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Gaz w kamperze – wszystko, co musisz wiedzieć

Już za miesiąc lub dwa Polacy ruszą na wyprawy terenowe kamperami. Na każdej tego rodzaju wycieczce trzeba gotować, ale też ogrzać wnętrze pojazdu. Niezastąpiony do tego celu jest gaz. Instalacja gazowa w kamperach to nie tylko sposób na zasilenie kuchenki, ale też zaopatrzenie w ciepłą wodę, ogrzewanie czy nawet zasilenie lodówki.

Jak działa gaz w kamperze? Skąd go wziąć? Jaki dokładnie gaz wykorzystuje się w kamperach? Czy taka instalacja gazowa w kamperze jest w pełni bezpieczna? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym tekście.

Jaki gaz do kampera?

Butle gazowe stosowane w kamperach to zwykle klasyczna mieszanka propan-butan. Kiedy temperatura spada poniżej zera, stosuje się zwykle propan, który bez problemu działa w temperaturze do -40 stopni Celsjusza. Butan zmienia swój stan skupienia już przy temperaturze -0,5 stopnia Celsjusza. Dlatego podczas podróży w okresie zimowym zaleca się korzystanie z butli z gazem z wysoką zawartością propanu.

Gdzie przechowywać butle gazowe w kamperze?

Butla gazowa w kamperze musi być przechowywana w osobnych schowkach. Szafka na gaz w kamperze to dodatkowy schowek do butli gazowych, który musi mieć wentylację w podłodze (otwór o przekroju przynajmniej 100 cm2) wyprowadzoną na zewnątrz pojazdu. Gaz techniczny z butli gazowej waży więcej niż powietrze, więc w przypadku wycieku gromadzi się przy podłożu. Właśnie dlatego otwór wentylacyjny musi wychodzić na zewnątrz - aby gaz nie przedostawał się do wnętrza.

Przepisy zakazują też przechowywania w schowku jakichkolwiek potencjalnych źródeł zapłonu. Większość kamperów mieści w szafce na zbiornik gazu 2 butle po 11 kilogramów.

Ważne elementy instalacji gazowej

Zawory do otwierania i zamykania dopływu gazu z butli są przymocowane do butli, podobnie reduktor ciśnienia, który utrzymuje standardowe ciśnienie robocze gazu o wysokości 30 mbar (do tej wartości muszą być dopasowane pozostałe urządzenia, jak kuchenka gazowa, lodówka absorpcyjna czy ogrzewanie). W skrzynce gazowej umieszczone są rury, które łączą butlę z urządzeniami. Reduktor ciśnienia gazu i węże należy kontrolować regularnie. To one odpowiadają za bezpieczeństwo instalacji w trakcie transportowania gazu z butli do kuchenki lub innego urządzenia. Bardzo ważne jest prawidłowe zamocowanie reduktora, kiedy montujemy butlę gazową, i sprawdzanie, czy w jego okolicy nie ulatnia się gaz.

W przypadku, kiedy podejrzewamy, że którykolwiek z tych elementów uległ uszkodzeniu, trzeba jak najszybciej go wymienić. Dlatego należy regularnie sprawdzać swoją instalację gazową, wszystkie połączenia, które zapewniają przepływ gazu i urządzenia elektryczne w przyczepie kempingowej.

Czy instalacje gazowe w pojazdach kempingowych są bezpieczne?

Prawidłowo zamontowane, użytkowane i transportowane butle gazowe w kamperze nie są zagrożeniem dla ich użytkowników. Sprawnie działające i prawidłowo zamocowane elementy instalacji gazowej to podstawa bezpieczeństwa podczas gotowania i podróżowania przyczepą kempingową lub kamperem. Wiele kamperów ma też teraz czujnik gazu. Przyłącza, reduktor gazu, odbiorniki i wąż ciśnieniowy to części, o których konserwacji należy pamiętać, bez względu na miejsce użytkowania - w domu czy w kamperze. Gaz w kamperze jest bezpieczny, tak długo, jak dbamy o całą instalację oraz wentylację. Nie powinniśmy zakrywać kratek wentylacyjnych. Jeśli nie mamy wyciągu nad kuchenką, dobrze będzie gotować przy otwartym wywietrzniku na dachu. Ważną zasadą bezpieczeństwa jest też wentylacja schowka na gaz.

Odpowiednie przygotowanie butli gazowej i instalacji w pojazdach, takich jak kampery i przyczepy kempingowe, pozwoli Ci uniknąć awarii w podróży. A to szczególnie ważne, kiedy ruszamy kamperem na dłuższe dystanse.

Jakiej wielkości butli potrzebujesz?

Maksymalny pobór gazu zależy od wielkości butli. Większa butla będzie zapewniała większy przepływ gazu. Z pięciokilogramowej butli można pobrać 1000 gramów na godzinę, podczas gdy z jedenastokilogramowej butli nawet 1500. Na rynku dostępne są również większe butle. Kiedy zależy Ci na obsłudze większej liczby urządzeń zasilanych gazem, skorzystaj z większej butli.

Gdzie kupić/wymienić butlę do kampera?

Gdzie można wymienić butlę gazową do kampera? W Polsce mamy do wyboru punkty prowadzące sprzedaż gazu, takie jak NOR-GAZ, czasem specjalne punkty sprzedażowe na kempingach, ewentualnie stacje benzynowe. Butlę możemy kupić raz, a potem płacić tylko za nabicie gazu. Zachowaj też podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas przewożenia pełnej, niepodłączonej butli gazowej. Sprawdź nasz poprzedni wpis na blogu o tym, jak bezpiecznie przewozić butle gazowe.

Warto wiedzieć, że podczas podróży po Europie możemy mieć problem z gazem, jako że w innych krajach wykorzystuje się inne butle (inny standard i gwint wyjściowy z butli). W takim wypadku można kupić specjalne adaptery.

Jak wymienić butlę z gazem w kamperze? Aby wymienić butlę, zakręć pustą butlę. Odkręć wąż zasilający kluczem i wyciągnij butlę. Wstaw nową butlę do schowka i przykręć wąż. Nie zapomnij o zabezpieczeniu butli po wymianie.