884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Kiedy wymienić reduktor i wężyk do butli gazowej?

Kuchenka gazowa jest zasilana z butli gazowej. Niezbędnymi elementami takiej instalacji są reduktor i odpowiedni wąż do gazu. Tak jak wszystkie materiały instalacyjne, wężyki i reduktory po czasie ulegają zużyciu. Jak często należy je wymieniać?

Reduktor w instalacji gazowej - skąd wiedzieć, kiedy go wymienić?

Reduktor ciśnienia gazu jest elementem odpowiedzialnym za obniżenie ciśnienia gazu z butli do ciśnienia roboczego właściwego dla kuchenki lub innego urządzenia, które chcemy nim zasilić. Prawidłowo działający reduktor jest podstawą bezpieczeństwa działania butli. Sprawdź też nasz wpis na blogu o tym, jak bezpiecznie korzystać z butli gazowej.

Jak często wymieniać reduktor gazowy?

Data wymiany reduktora do butli gazowej w dużej mierze zależy od warunków użytkowania, ale przede wszystkim od rekomendacji producenta butli. Zwykle jest do maksymalnie 10 lat. Co ważne, okres ten nie dotyczy czasu, w jakim butla jest w obiegu, ani daty montażu, ale czas od daty produkcji!

Jak sprawdzić, czy reduktor nadaje się do wymiany?

Informacja o zalecanym przez producenta terminie wymiany znajduje się na reduktorze. Na tabliczce znamionowej na dole reduktora znajdziemy informację o dacie produkcji (w formacie miesiąc/rok lub tylko rok). To właśnie ta data jest ważna - nie data montażu ani pierwszego użycia. Przyjmuje się zasadę, aby reduktor wymieniać nie rzadziej, niż co 10 lat. W przypadku uszkodzenia albo nieszczelności, reduktor należy wymienić od razu.

Data wymiany reduktora zależy od warunków użytkowania i zaleceń producenta - może się znajdować na samym reduktorze lub jego opakowaniu. Przyjmujemy jednak, że należy go wymienić nie rzadziej niż co 10 lat. Jeśli reduktor ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić niezwłocznie.

kuchenka, piekarnik

Kiedy wymienić wąż gazowy na nowy?

Do podłączenia gazu technicznego stosuje się specjalne, giętkie węże wykonane z gumy albo PCV. Są one bardzo trwałe, ale, tak jak reduktor i każdy inny element instalacyjny, należy je okresowo wymieniać. Z czasem każdy wężyk gazowy ulega zniszczeniu. Kiedy stary wężyk do gazu nie spełnia już prawidłowo swojej funkcji, wymiana go na nowy jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa całej instalacji. Nieszczelny wąż gazowy, choć na początku nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, po czasie może być przyczyną niebezpiecznego wycieku, a w efekcie wybuchu. Dlatego w momencie wykrycia nieszczelności obowiązkowo należy wymienić wąż. Koniecznie przeczytaj nasz wpis o tym, jak sprawdzić, czy ulatnia się gaz.

Jak często wymieniać wąż gazowy do kuchenki?

Przepisy dotyczące gazu płynnego określają termin wymiany wężyka do kuchenki gazowej na 10 lat (w przypadku gospodarstw domowych, w firmach ten okres wynosi 8 lat). Jeśli wąż gazowy nie jest uszkodzony, a producent nie określa daty wymiany na opakowaniu, najlepiej wymieniać wąż przynajmniej raz na 3 lata. Zaleca się wymianę przewodu giętkiego po 10 latach od daty produkcji, bez względu na datę zamontowania w instalacji. Tę datę znajdziesz na wężu (format miesiąc/rok lub rok). Po upływie okresu określonego przez producenta elastyczny przewód gazowy wymienia serwisant w trakcie corocznego przeglądu całej instalacji gazowej w domu.

Kiedy wymienić wąż do gazu?

Elastyczny wąż gazowy do kuchni trzeba wymienić wtedy, kiedy jest widocznie uszkodzony - złamany, rozciągnięty albo pokryty rdzą - lub kiedy istnieje podejrzenie uszkodzenia. Szczególnie, jeśli wężyk jest nieszczelny! Najlepiej wymieniać wężyk razem z reduktorem ciśnienia gazu. W taki sposób łatwiej pamiętać o wymianie.

Co ważne, węże gazowe ze stali nierdzewnej (stosowane na przykład w kuchniach przemysłowych) z zasady nie podlegają obowiązkowej wymianie okresowej. Jeśli jednak producent danego wężyka zaleca wymianę po upływie określonego czasu, należy tych zaleceń bezwzględnie przestrzegać.