884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Jak bezpiecznie korzystać z butli gazowych?

Korzystasz w domu z butli z gazem? A czy masz pewność, że Twoja instalacja gazowa jest bezpieczna? Prawidłowy transport, przechowywanie i użytkowanie butli z gazem są niezbędne, jeżeli chcemy w pełni zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pozostałych domowników.

Butle z gazem są niezmiennie bardzo popularne w Polsce. Korzysta z nich wiele gospodarstw domowych, ale też przemysł, gastronomia i turystyka. W milionach polskich domów głównym sposobem ogrzewania lub użytkowania płyty grzewczej w kuchni jest właśnie butla gazowa. Dotyczy to nie tylko domków letniskowych. Gaz stanowi źródło paliwa w domach całorocznych wielu polskich rodzin. Prawidłowo przechowywany gaz płynny jest bezpieczny w użyciu, ale korzystając z niego, warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa użytkowania butli gazowej. W ten sposób unikniemy groźnych dla zdrowia wypadków.

Czy użytkowanie butli z gazem w domu jest bezpieczne?

Butla z gazem, którą trzymamy w kuchni, jest wypełniona mieszanką propanu i butanu. Propan-butan jest gazem technicznym. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani nie jest toksyczny. Problemem, który może przyczynić się do wypadku, są nieszczelności w instalacji gazowej lub w zaworach. Trudne do wykrycia, niewidoczne gołym okiem gazy mogą stworzyć mieszankę wybuchową po kontakcie z powietrzem i iskrą. Do wybuchów butli z gazem najczęściej dochodzi z powodu nieprawidłowego ich użytkowania. Eksplozje butli mogą być tragiczne w skutkach, dlatego tak ważne jest odpowiednie korzystanie z butli. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z butli gazowej w domu, mieszkaniu lub gdziekolwiek indziej?

Jak rozpoznać bezpieczną butlę?

Po czym poznać, że butla z gazem jest bezpieczna? Zawsze kupuj butle od zaufanego producenta lub dystrubutora. Przed zakupem przyjrzyj się butli w poszukiwaniu takich elementów, jak:

  • Kolor butli - każdy operator ma przypisany sobie kolor butli; kolor musi obejmować całą butlę gazową, ale musi być inny niż czerwony (czerwone mogą być tylko gaśnice).
  • Tabliczka znamionowa - na tabliczce muszą znaleźć się informacje, takie jak ciężar netto całej butli oraz maksymalna waga gazu, a także data legalizacji butli.
  • Folia termokurczliwa na zaworze - to informacja o tym, że butla jest pełna. Na folii muszą znaleźć się też informacje o firmie napełniającej.
  • Naklejka z instrukcją bezpieczeństwa - na naklejce znajdują się informacje o gazie, firmie napełniającej butlę i numer telefonu. Nazwa firmy, która napełniła butlę, powinna zgadzać się ze znakiem na butli.
  • Zaślepka na zawór - ma za zadanie zabezpieczyć gaz przed ulatnianiem się, kiedy przypadkowo odkręcimy zawór.
kolor butli

Jak transportujemy butle w NOR-GAZ?

W NOR-GAZ damy o bezpieczeństwo butli już na etapie transportu. Jak przewozimy butle z gazem? Zawory butli są dokładnie dokręcone, a dysze zabezpieczone nakrętką. Butle przewozimy w pozycji pionowej, precyzyjnie zabezpieczone przed uszkodzeniami i przewróceniem się.

Kiedy korzystasz z usług NOR-GAZ i odbierasz butlę w naszej siedzibie, koniecznie dokładnie zabezpiecz ją przed transportem w samochodzie. Nie tocz butli do auta, przenoś i przewoź ją tylko w pozycji pionowej. Wyjmij z bagażnika przedmioty, które mogłyby uszkodzić butlę. Zabezpiecz ją przed przewróceniem się.

Bezpieczne podłączanie butli z gazem

Jak prawidłowo podłączyć butlę? Możesz skorzystać z pomocy dostawcy gazu lub postępować zgodnie z prostymi zasadami. Butla powinna znajdować się w pozycji pionowej. Zwróć uwagę na uszczelkę i zawór - w przypadku, gdy guma uszczelki jest spękana, należy wymienić ją na nową. Podłączając butlę, unikaj otwartego ognia, na przykład palenia papierosów. Butlę podłącz specjalnym przewodem elastycznym z opaskami zaciskowymi na końcach, a przewód wymieniaj co 4 lata. Sprawdź reduktor ciśnienia gazu, który odpowiada za regulację ciśnienia w butli z gazem do temperatury w domu. Nie otwieraj zaworu ani pokrętła reduktora tak długo, aż nie podłączysz wszystkich elementów. Butlę podłączaj z zamkniętym zaworem i otwórz go dopiero po prawidłowym przyłączeniu reduktora. Pamiętaj też o tym, aby wyłączyć kuchnię gazową w trakcie zmiany butli.

Jak przechowywać butlę gazową?

Trzymasz drugą, zapasową butlę na wypadek, gdyby gaz w poprzedniej butli skończył się w najmniej oczekiwanym momencie? Napełniona gazem butla musi być odpowiednio przechowywana. Przechowuj zapasową butlę:

  • w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu,
  • w pomieszczeniu innym niż mieszkalne (w przypadku butli niepodłączonej) - na przykład w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu,
  • pionowo, nigdy nie kładź jej w poziomie,
  • z daleka od urządzeń elektrycznych i źródeł ognia

Butli gazowej nie należy przechowywań w piwnicy, poniżej poziomu podłoża. Ważna jest też temperatura - powinna być niższa niż 35 stopni Celsjusza. Gaz w butli cechuje się dużą rozszerzalnością cieplną. Zbyt wysoka temperatura spowoduje podniesienie ciśnienia i w efekcie wybuch gazu.

O czym jeszcze pamiętać?

  1. Regularnie sprawdzaj instalację gazową.
  2. Zakręcaj zawór, kiedy nie korzystasz z gazu lub opuszczasz dom na dłużej.
  3. Nie naprawiaj instalacji samodzielnie.

W razie wątpliwości skontaktuj się z nami - specjaliści NOR-GAZ odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń do nas 884804954 lub 884804955!