Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ulatnia się gaz?
Sprawdzamy szczelność instalacji!
Przynajmniej kilka razy w roku media informują o tragicznych w skutkach wybuchach gazu. Często zdarzenia dotyczą domów i budynków mieszkalnych. Gaz może wywołać spore zniszczenia, dlatego koniecznie dbajmy o szczelność instalacji gazowej. Czy wiesz, co zrobić, kiedy poczujesz w mieszkaniu zapach gazu?
Gazu używamy najczęściej w kuchenkach gazowych. Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ulatnia się gaz? Zobacz, co robić, kiedy już poczujesz w kuchni gaz.
Czy gaz ma zapach?
Zacznijmy od tego, czy gaz pachnie. Gaz w butli jest bezwonny. Charakterystyczny zapach, który czujemy na przykład przy wymianie butli, to celowo dodawana do gazu substancja, która ma za zadanie ułatwić wykrycie nieszczelności. Najczęściej to właśnie ta specyficzna, nieprzyjemna woń jest dla nas informacją o ulatniającym się gazie. Jak sprawdzić czy ulatnia się gaz?
Jak wykryć wyciek gazu?
Zapach gazu nie zawsze jest na tyle silny, aby zaalarmować nas o nadchodzącej awarii. Jak sprawdzić szczelność instalacji gazowej, jeśli mamy wątpliwości co do ulatniania się gazu? Szczelność instalacji możemy zweryfikować na kilka sposobów:
- W okolicy zaworu nałóż mieszankę wody z substancją pieniącą (mydło, płyn do naczyń, szampon). Jeśli na pianie pojawią się bąbelki, to znak, że gaz się ulatnia. Możesz też wykorzystać specjalne pianki do sprawdzania szczelności dostępne w sklepach.
- Najbardziej pewną metodą jest instalacja detektora gazu. Taki czujnik poinformuje Cię o zagrożeniu, kiedy gaz zacznie się ulatniać. Podstawowy detektor możesz kupić za mniej niż 100 złotych.
Nigdy nie sprawdzaj potencjalnego wycieku zapalniczką ani zapałką. Aby doszło do wybuchu gazu, wystarczy nawet niewielka iskra.
Co robić, kiedy ulatnia się gaz?
Bywa, że do wycieku gazu dochodzi nocą. Ostatnią rzeczą, którą należy wtedy robić, jest włączenie światła. Dlaczego? Przeskakująca we włączniku światła iskra może doprowadzić do zapłonu gazu. Gdy stężenie gazu w powietrzu osiągnie 5-15%, istnieje ryzyko wybuchu. Jak w takim razie zachować się w takim momencie?
Co robić, a czego nie robić, kiedy w mieszkaniu ulatnia się gaz?
- Nie włączaj żadnych urządzeń elektrycznych ani włącznika światła.
- W miejscu zagrożenia wybuchem nie używaj telefonu.
- Upewnij się, że kurki na kuchence są zakręcone.
- Zakręć główny zawór gazu.
- Otwórz wszystkie okna oraz drzwi.
- Wyjdź z domu lub budynku mieszkania. Ostrzeż sąsiadów.
- Zadzwoń po pogotowie gazowe pod numer telefonu 992 lub numer alarmowy 112.
- Poczekaj na interwencję pogotowia w bezpiecznym miejscu. Dla własnego bezpieczeństwa nie podejmuj się napraw na własną rękę.
Co zrobić wcześniej, aby zmniejszyć ryzyko wycieku gazu?
W zapobieganiu wyciekom gazu i nieszczelnościom instalacji najważniejsza jest dbałość o sprawność butli i całej instalacji gazowej. Sprawna instalacja gazowa to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników. Przeprowadzanie systematycznych przeglądów instalacji to podstawa. Co roku zamawiaj kontrolę instalacji gazowej oraz kanałów wentylacyjnych. Kupuj butle tylko ze sprawdzonego źródła. Skontaktuj się z nami, aby zamówić dostawę gazu w okolicach Warszawy: zadzwoń pod numer 884804954 lub 884804955.