884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Ciepłe wygazowane piwo na grillu i imprezie w ogrodzie
- jak temu zapobiec?

Grill z przyjaciółmi, przyjęcie w ogrodzie przy domu, odpoczynek na świeżym powietrzu na działce. Zapach kwiatów wymieszany z aromatem piekących się kiełbasek. Widok błękitnego nieba. Ciepło słońca na skórze. Dotyk mięciutkiej trawy pod ręką. Obecność ulubionych osób. Wyobrażasz sobie tę przyjemność? Wszystko to jednak może popsuć jedno: ciepłe wygazowane piwo, zupełnie niepasujące do wiosenno-letniego klimatu urlopowego. Jak temu zapobiec? Co zrobić, by gaz w piwie zawsze zachwycał? O tym dzisiaj!

Z czego bierze się (ciepłe) wygazowane piwo?

Czym w ogóle jest wygazowane piwo? Poprawne i świeże, czyli gazowane piwo zawiera dwutlenek węgla (CO2). Niestety w wyniku różnych sytuacji może dojść do utraty cennego gazu i znacznego obniżenia jakości chmielowego trunku. Oto popularne powody, dla których gazowane przemienia się w wygazowane piwo:

  1. Błędne nalewanie piwa do kufla. Wygazowane piwo może być przejawem nieumiejętnego wlewania trunku do naczynia. Jeżeli kiedykolwiek zamawiałeś piwo np. w barze, na pewno widziałeś, że nalewane jest do kufla po ściance. To zatrzymuje dwutlenek węgla wewnątrz.
  2. Długotrwałe trzymanie otwartego piwa. Ponieważ piwo to tylko dodatek do grilla w ogródku czy imprezy na świeżym powietrzu, pije się je powoli, racząc się smakiem, zapachem, chłodem i bąbelkami. Niestety czas działa na niekorzyść, a świeży napój z każdą minutą przemienia się w ciepłe wygazowane piwo.
  3. Nieszczelny pojemnik z piwem. Jeżeli podczas imprezy w ogrodzie korzystasz z piwa w butelce lub puszce, problemem może być nieszczelne zamknięcie.
  4. Wysoka temperatura otoczenia. Niestety wysoka temperatura i silne nasłonecznienie, charakterystyczne dla imprez na świeżym powietrzu organizowanych wiosną i latem, sprzyjają przyspieszonemu uwalnianiu się dwutlenku węgla z piwa.

Jak zachować gaz w piwie na grillu i zapobiec ciepłemu wygazowanemu piwu?

Co prawda ciepłe wygazowane piwo nie jest szkodliwe dla degustatora, jednak jego obniżona jakość niekorzystnie wpływa na czerpanie przyjemności z delektowania się trunkiem. Na szczęście można znacząco ograniczyć ryzyko przedwczesnego uwolnienia się CO2 z piwa. Po pierwsze podczas przyjęcia na świeżym powietrzu należy nalewać sobie niewielkie porcje, nie zaś duże kufle. Po drugie warto położyć szczególny nacisk na przechowywanie nieotwartego piwa. Jeżeli urządzasz grilla blisko domu - skorzystaj z piwnicy. Jeśli grillujesz na działce - zostaw zapas piwa w altance. Natomiast na otwartej powierzchni dopilnuj, by piwo znajdowało się w cieniu, chociażby pod parasolem.

Ale to nie wszystko! Aby zapewnić sobie i gościom doskonałe piwo na grilla, możesz przejąć kontrolę nad jakością trunku, uzupełniając gaz w piwie tuż przed podaniem. Jak to zrobić? Bezpieczny gaz w piwie - dwutlenek węgla - umieszcza się za sprawą systemu nalewaków i butli gazowej z CO2. Jest to sposób niezwykle wydajny, jako że butla gazowa z dwutlenkiem węgla o wadze 0,5 kg wystarczy na zapewnienie gazu w piwie nawet do 150 l trunku! Dokładny sposób użycia kraników, węży i butli z gazem do piwa opisaliśmy w artykule: Piwo na imprezy masowe - jaki gaz do piwa?

Gaz w piwie i grillowana kiełbasa

Ciepłe wygazowane piwo nie jest pożądanym elementem grilla, ale ciepła, lekko chrupiąca kiełbasa - jak najbardziej! Dlatego zadbaj jednocześnie o gaz w piwie i gaz do grilla. W tym drugim przypadku odpowiednim wyborem będzie jeden z gazów technicznych, a dokładnie butla gazowa do grilla propan-butan, która jest polecana przez ekspertów jako najlepszy wybór do grillowania wiosną i latem. Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać nasz poradnik: Jaka butla do grilla gazowego? Wybieramy butlę gazową do grilla!

Gaz w piwie i napoje gazowane

Na koniec pamiętaj, że gaz w piwie uzyskiwany dzięki zastosowaniu butli CO2 może posłużyć Ci za inspirację do poprawy jakości innych napojów, w tym bezalkoholowych. Jeśli chcesz zapewnić przyjemne chłodne napoje gazowane dzieciom, kobietom w ciąży oraz tym, którzy nie piją alkoholu, możesz wykorzystać butle z dwutlenkiem węgla do nasycenia gazem napojów typu cola, oranżada, a nawet woda.

Skontaktuj się z firmą Nor-Gaz, by zadbać o idealne piwo na grilla, napoje gazowane bez alkoholu i paliwo do grilla. Zakup gaz z odbiorem osobistym lub skorzystaj z dowozu. I baw się dobrze!