884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Jaka butla do grilla gazowego?
Wybieramy butlę gazową do grilla!

Wraz z nadejściem wiosny i rozpoczęciem majówki sezon grillowy został oficjalnie otwarty. Jaka butla do grilla gazowego sprawdzi się teraz najlepiej? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź! Dowiedz się, jakie są kryteria wyboru najlepszej butli gazowej do grilla - bezpiecznej, wydajnej, wygodnej w obsłudze i atrakcyjnej cenowo. Zdradzimy Ci też, gdzie kupić butlę gazową do grilla. Zachęcamy do wybrania dostawcy gazu Nor-Gaz!

Butla gazowa do grilla - jaki gaz LPG wybrać?

Na początku warto zaznaczyć, że istnieją dwa typy butli gazowych do grilla, jako iż na rynku dostępne są dwa rodzaje gazów technicznych stosowanych do grillowania. Do butli gazowych do grilla gazowego LPG (Liquefied Petroleum Gas) należą: 1) modele wypełnione propanem, 2) modele wypełnione mieszanką gazów propan-butan. Różnica między nimi wynika przede wszystkim z temperatury wrzenia, czyli takiej, w której ciecz staje się gazem. Propan przemienia się w gaz w niższej temperaturze (-42°C), co pozwala grillować np. zimą lub w chłodnych rejonach. Natomiast na wiosnę i lato w Polsce - czyli idealnie na sezon grillowy - lepszym wyborem będzie butla gazowa do grilla propan-butan z wyższą temperaturą wrzenia (-4°C). Butlę gazową z mieszaniną gazów propan-butan łatwiej zakupić oraz wychodzi korzystniej cenowo.

Jaką zawartość konkretnych gazów ma butla do grilla gazowego propan-butan? Zgodnie z polskimi normami jest to 18-55% propanu i 45-55% butanu. Różnice przekładają się na tempo przyrządzania dań z grilla i cenę butli do grilla gazowego.

Jaka butla do grilla gazowego: duża czy mała butla gazowa do grilla?

Odpowiedź na pytanie, jaki rozmiar będzie lepszy: duża czy mała butla gazowa do grilla, zależy od celu wykorzystania. Mała butla gazowa do grilla jest lekka i wygodna do przenoszenia, a zawarty w niej gaz idealnie sprawdzi się na sporadyczne imprezy z grillem w ogrodzie przy domu lub w ogródku działkowym. Jeśli jednak szukasz butli do grilla gazowego do food trucka, na koncert, festiwal lub inną imprezę w plenerze, koniecznie zamów duże butle gazowe do grilla gazowego, i to kilka, żeby wystarczyło Ci na wymianę.

Dodatkowo warto wiedzieć, że:

 • mała butla gazowa do grilla to gorszy wybór wydajnościowy i cenowy dla osób, które grillują dużo. Jeśli masz możliwość przechowywania butli do grilla gazowego przez cały rok, np. w ogrodzie lub bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu, lepiej zakup dużą (butlę gazową 11 kg do grilla) - wystarczy Ci na dłużej i zapłacisz mniej w przeliczeniu na 1 kg gazu,
 • mała butla gazowa może nie pasować do dużego grilla bądź barbecue, ponieważ pobór gazu tych urządzeń przewyższa wydajność butli gazowej do grilla 8 kg, butli gazowej 5 kg do grilla, a tym bardzie mniejszej,
 • butle do grilla gazowego wykonywane są z różnych materiałów. Najpopularniejsza jest metalowa butla gazowa do grilla, jednak odznacza się dużym ciężarem. Pod względem wagi lepszym wyborem są butle gazowe do grilla gazowego m.in. z kompozytu.

Najlepsze butle do grilla gazowego - co wziąć pod uwagę?

Mało popularne, za to funkcjonalne butle do grilla gazowego mają półprzezroczyste ścianki. Dzięki nim będziesz w stanie kontrolować ilość gazu, który pozostał w butli. Niestety za tę wygodę będziesz musiał dopłacić. Dodatkowo nie każdy dostawca gazu do butli do grilla gazowego oferuje tego typu modele.

Jeśli chodzi o rozmiar i wagę, butla gazowa 11 kg do grilla to największy model, jaki można wykorzystywać do przyrządzania potraw na grillu. Stanowi wybór osób lubiących grillować często oraz przedsiębiorców sprzedających potrawy z grilla.

Duża butla gazowa do grilla gazowego nie zmieściła się w szafce grilla? Nie szkodzi! Butle do grilla gazowego mogą stać na wolnym powietrzu, jednak należy osłonić je przed słońcem. Pamiętaj też, by zapasowa butla nigdy nie stała przy grillu.

Jaka butla do grilla gazowego? - podsumowanie

 1. Jeżeli poszukujesz butli gazowej do grilla, którą będziesz wykorzystywał jedynie w sezonie grillowym (wiosna-lato), wybierz butlę gazową propan-butan.
 2. Jeśli lubisz grillować przez cały rok bądź tylko w sezonie jesień-zima, postaw na butlę do grilla gazowego propan.
 3. Jeżeli dysponujesz miejscem, w którym możesz bezpiecznie przechowywać butle gazowe do grilla gazowego, zdecyduj się na duży model - butlę gazowa 11 kg do grilla.
 4. Butla gazowa 11 kg do grilla to także właściwy wybór dla osób, które grillują często bądź planują wykorzystywać butlę komercyjnie, np. w food trucku.
 5. Jesteś posiadaczem małego grilla gazowego (3-palnikowego, mniejszego) lub grillujesz okazjonalnie? Wystarczy Ci butla gazowa 5 kg do grilla.
 6. Butla gazowa do grilla 8 kg może być korzystnym wyborem dla posiadacza dużego grilla (np. 5-palnikowego), jednak używającego go jedynie od czasu do czasu.
 7. Większa butla gazowa do grilla jest potrzebna, kiedy warunki atmosferyczne są gorsze (wiatr, deszcz, niska temperatura otoczenia) bądź przygotowujesz potrawy wymagające bardz wysokiej temperatury (np. steki).
 8. Mała butla gazowa do grilla sprawdzi się w dniu pogodnym i do przygotowywania ryb, warzyw, grzanek, innych posiłków niewymagających bardzo wysokiej temperatury.

Wypełnij butle do grilla gazowego gazami propan lub propan-butan z legalnego źródła. Bezpieczeństwo klientów to nasz priorytet. A zatem gdzie kupić butlę gazową do grilla z gazem dopasowanym do Twoich preferencji? Zapraszamy do Nor-Gaz koło Warszawy!