884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Lampa gazowa turystyczna, ogrodowa i tarasowa
- co warto o niej wiedzieć?

Lampa gazowa, zwłaszcza lampa gazowa turystyczna, to akcesorium wykorzystywane m.in. tam, gdzie potrzebne jest światło, a nie ma dostępu do prądu z sieci. Lampa turystyczna na gaz bywa wykorzystywana również ze względu na tradycję, wytwarzaną atmosferę oraz wielofunkcyjność samej butli gazowej podczas biwakowania, łowienia ryb czy przebywania w plenerze. Poznaj jej zastosowanie i ciesz się z lampy gazowej turystycznej łączącej tradycję z nowoczesnością!

Jak działa lampa gazowa?

Lampa gazowa to tradycyjny rodzaj lampy, która emituje światło - a przy okazji ciepło - poprzez spalanie gazu. Mimo iż spacerując po miastach niektórych krajów, w tym Polski, można natknąć się na wysokie lampy gazowe mające walory estetyczny i historyczny, najpopularniejszą formą są obecnie lampy gazowe turystyczne. Niewielkich rozmiarów i lekka lampa gazowa turystyczna nasadzana jest bezpośrednio na butlę gazową turystyczną, eliminując konieczność korzystania z reduktora bądź innych akcesoriów pośredniczących.

Gdzie wykorzystuje się lampy gazowe turystyczne?

Lampy gazowe turystyczne wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z energii elektrycznej z sieci. Co prawda istnieją inne lampy turystyczne, np. akumulatorowe czy solarne, jednak to właśnie lampa turystyczna na gaz cieszy się szczególną popularnością. Po pierwsze dlatego, iż podróżnicy i tak często mają pod ręką butlę gazową, np. do gotowania posiłków na kuchence turystycznej czy też ogrzewania się chłodnymi wieczorami i porankami. Po drugie lampa gazowa turystyczna w przeciwieństwie do akumulatorowej i solarnej bazuje na płomieniu: jednocześnie wytwarza ciepło i wprowadza cudowną atmosferę poprzez rozproszone ciepłe światło.

A zatem jakie zastosowanie mają lampy gazowe turystyczne?

  • lampa gazowa ogrodowa - jeśli chcesz oświetlić i wprowadzić wyjątkowy klimat do miejsca, w którym spędzasz wiosenne i letnie wieczory,
  • lampa gazowa na taras - w ramach ozdoby i atmosfery, a także źródła przyjemnego ciepła,
  • lampa campingowa gazowa - aby oświetlić drogę po zmierzchu i podnieść poziom bezpieczeństwa parceli z namiotem, kamperem czy przyczepą po zmroku,
  • lampa gazowa turystyczna na działkę - zarówno do ogródka działkowego, jak i do altanki,
  • lampa turystyczna gazowa na wyprawę górską - lekka lampa gazowa zapewniająca funkcjonalność i kompaktowość nawet w ruchu,
  • lampa grzewcza gazowa - w każdym miejscu, w którym potrzebujesz się ogrzać.

Czym charakteryzuje się turystyczna lub ogrodowa lampa gazowa?

Lampa gazowa turystyczna to urządzenie małe i lekkie, podłączane bezpośrednio do butli gazowej, bez użycia reduktora. Po prostu nakręca się ją na pionową końcówkę zaworu butli turystycznej. Niektóre lampy gazowe turystyczne współpracują z butlami gazowymi turystycznymi 0,5-5 kg, a niektóre nawet 0,35-5 kg. Działają długo, gdyż zużywają małe ilości gazu, np. 8 g w przeciągu godziny.

Najpopularniejsze są lampy gazowe turystyczne propan-butan, z których można korzystać niezależnie od pory roku. Nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy na temat korzystania - lampa turystyczna na gaz jest intuicyjna w obsłudze. Pozwala na płynne sterowanie płomieniem, a zatem intensywnością zarówno światła, jak i ogrzewania. Dodatkowo lampa turystyczna na gaz zazwyczaj ma metalową rączkę, dzięki której można ją nosić (np. by oświetlać sobie drogę w ruchu) bądź zawiesić na haczyku (np. przy altance, kamperze, na tarasie).

Natomiast używając określeń takich jak lampa gazowa ogrodowa czy lampa gazowa na taras, można mieć na myśli dużą lampę grzewczą gazową, tzw. promiennik gazowy. Jeżeli to właśnie ten rodzaj lampy Cię interesuje, koniecznie przeczytaj artykuł: Czym jest promiennik gazowy na butle i dlaczego warto go mieć?

Lampa campingowa gazowa w kamperze

Pamiętaj, że nieważne, czy stosujesz małe lampy gazowe turystyczne, czy duże lampy gazowe ogrodowe typu grzewczego, powinieneś zawsze ustawiać je na otwartej przestrzeni, w przewiewnych miejscach. Jeśli chcesz posłużyć się np. lampą campingową gazową wewnątrz kampera lub altanki, koniecznie zadbaj o dopływ świeżego powietrza do wnętrza - pozostaw otwarte drzwi i/lub okna.

Lampy gazowe - jaki gaz?

Standardowe lampy gazowe turystyczne oraz duże lampy grzewcze gazowe działają na gaz propan-butan, który zakupisz w Nor-Gaz. Jeśli potrzebna Ci tylko jedna lampa turystyczna na gaz i jedna butla gazowa na użytek własny, możesz przyjechać odebrać butlę na gaz propan-butan osobiście. Natomiast jeżeli posiadasz lampy tarasowe gazowe w restauracji bądź innym miejscu komercyjnym, zamów butle gazowe propan-butan z dostawą do placówki bądź magazynu.