884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Dlaczego hel zmienia głos?

Hel to bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny gaz szlachetny, który ma cały szereg ciekawych właściwości. Techniczny hel można wykorzystać na wiele sposobów, ale każdemu z nas ten gaz kojarzy się przede wszystkim z balonami. Na pewno miałeś kiedyś okazję wdychać hel z balona i dobrze znasz efekt śmiesznej zmiany głosu. Ale czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Czemu pod wpływem helu głos zmienia się na wyższy? Dziś odpowiadamy na to pytanie i bierzemy pod lupę tę niezwykłą właściwość helu. Czytaj dalej!

Właściwości helu

Na początku niezbędna porcja teorii. Hel należy do grupy gazów szlachetnych, nie ma zapachu ani smaku. Ma najniższe temperatury topnienia i wrzenia oraz słabo rozpuszcza się w wodzie. Jest nietoksyczny i niewybuchowy. Właściwość unoszenia się helu w powietrzu wynika z tego, że jest aż 7 razy lżejszy od powietrza. To właśnie dlatego hel techniczny tak chętnie wykorzystuje się do wypełniania statków powietrznych, sterowców i balonów meteorologicznych, ale też w butlach do nurkowania. Producenci gazów technicznych dostarczają go także podmiotom z branży medycznej i spawalniczej.

Jak hel działa na Twój głos?

A teraz do sedna! Dlaczego wdychanie helu zmienia głos? Aby w pełni zrozumieć kwestię zmiany głosu pod wpływem helu, musimy rozłożyć na czynniki pierwsze kwestię tego, jak powstają dźwięki. Kiedy mówimy, powietrze z naszych płuc przechodzi najpierw przez krtań, aby ostatecznie wydostać się przez usta. W krtani znajdują się struny głosowe, które drgają pod wpływem przepływającego powietrza. Co dzieje się z powstającym tak dźwiękiem, kiedy wdychamy hel?

W helu dźwięk rozchodzi się szybciej, bo hel jest lżejszy od powietrza. Zmienia się barwa dźwięku, a wyższe częstotliwości są wzmacniane i w ten sposób uzyskujemy helowy efekt zmiany głosu. Fala dźwiękowa rozchodzi się zupełnie inaczej, a struny głosowe drgają częściej. W efekcie ludzki głos staje się wyższy, bo w Twoich płucach, krtani i ustach jest gaz lżejszy i rzadszy od powietrza - hel. W ten sposób pod wpływem helu zmienia się wysokość głosu.

Czy wdychanie helu jest bezpieczne?

Każdy z nas lubi robić eksperymenty ze śmiesznym głosem po helu, ale warto pamiętać o tym, że wdychanie helu może być niebezpieczne. Hel jest nietoksyczny, ale jego nadmiar może wyprzeć z płuc zbyt duże ilości tlenu, który jest niezbędny w układzie oddechowym. Oddychanie helem przez długi czas może powodować niedotlenienie oraz utratę przytomności Dlatego podczas zabawy z helem zachowaj szczególną ostrożność. Hel zamawiaj tylko ze sprawdzonych źródeł. W Norgaz oferujemy wyłącznie wysokiej jakości, niezanieczyszczony innymi gazami hel, który z powodzeniem możesz wykorzystać do dmuchania balonów. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego gazu, sprawdź najczęstsze pytania dotyczące helu w poprzednim wpisie na blogu Norgaz!