884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Najczęściej zadawane pytania o hel do balonów

Hel ma całe mnóstwo zastosowań, z których najpopularniejszym jest pompowanie balonów. Balony z helem to uwielbiana przez wszystkich dekoracja przyjęć, która pięknie zdobi każde miejsce imprezy albo zabawy dla dzieci. Pierwiastek ten wykorzystuje się również w przemyśle i w medycynie. Dziś powiadamy o praktycznych zastosowaniach helu i odpowiadamy na najczęstsze pytania o hel dla tych, którzy wykorzystują go do użytku domowego.

Jak wykorzystać hel?

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania helu jest zdecydowanie pompowanie balonów. Ale to nie wszystko!

Inne zastosowania helu w przemyśle i medycynie

  • Chłodzenie nadprzewodników w akceleratorach.

  • Wypełnienie statków powietrznych, sterowców i balonów.

  • Nurkowanie głębinowe (roztwór helu z tlenem) i medycyna - np. wentylacja mechaniczna pacjentów, chłodzenie aparatury do wykonywania rezonansu magnetycznego.

  • Tworzenie neutralnej atmosfery do spawania aluminium.

  • Zapewnienie napięcia w zbiornikach z paliwem wodorowym w napędzie rakietowym.

Butle z helem - pytania i odpowiedzi

Gaz techniczny, jakim jest hel, w codziennym życiu najczęściej wykorzystujemy do pompowania balonów. Dlatego przygotowaliśmy kilka odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące helu wykorzystywanego na co dzień.

Jaki jest termin przydatności helu? Jak długo może stać butla z helem? Hel w butlach jest ważny bezterminowo, ale już opakowania, w których hel jest przechowywany, mają atest na ściśle określony czas. Zwykle to około 2 lata od daty produkcji. Dlaczego tak jest? Z biegiem czasu trwałość uszczelek i zaworów w butli maleje. Uszczelka po pewnym czasie mniej szczelnie zamyka butlę, a hel w butli stopniowo ulatuje. Termin atestu znajdziesz w górnej części butli.

Jak długo utrzymuje się hel w balonach? Kilka godzin albo nawet parę tygodni. Wiele zależy od samych balonów i warunków ich przechowywania. Klasyczne, wykonane z lateksu balony unoszą się w powietrzu przez kilka godzin. Dłużej wytrwają balony foliowe, które można dodatkowo uzupełniać helem już po napompowaniu.

Ile helu potrzeba do balonów? Ile balonów można nadmuchać z jednej butli? Wszystko zależy od wielkości balonów i pojemności butli. Z wykorzystaniem klasycznej butli z helem (0,032 metra sześciennego helu) napełnisz ok. 6-8 balonów lateksowych o rozmiarze 23 cm i 1-2 duże balony foliowe. Aby obliczyć, ile helu potrzebujesz do napełnienia balona, najlepiej skorzystaj z kalkulatora online lub kieruj się informacjami podanymi na opakowaniu.