884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Najczęściej zadawane pytania o hel do balonów

Hel ma całe mnóstwo zastosowań, z których najpopularniejszym jest pompowanie balonów. Balony z helem to uwielbiana przez wszystkich dekoracja przyjęć, która pięknie zdobi każde miejsce imprezy albo zabawy dla dzieci. Pierwiastek ten wykorzystuje się również w przemyśle i w medycynie. Dziś powiadamy o praktycznych zastosowaniach helu i odpowiadamy na najczęstsze pytania o hel dla tych, którzy wykorzystują go do użytku domowego.

Jak wykorzystać hel?

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania helu jest zdecydowanie pompowanie balonów. Ale to nie wszystko!

Inne zastosowania helu w przemyśle i medycynie

  • Chłodzenie nadprzewodników w akceleratorach.

  • Wypełnienie statków powietrznych, sterowców i balonów.

  • Nurkowanie głębinowe (roztwór helu z tlenem) i medycyna - np. wentylacja mechaniczna pacjentów, chłodzenie aparatury do wykonywania rezonansu magnetycznego.

  • Tworzenie neutralnej atmosfery do spawania aluminium.

  • Zapewnienie napięcia w zbiornikach z paliwem wodorowym w napędzie rakietowym.

Butle z helem - pytania i odpowiedzi

Gaz techniczny, jakim jest hel, w codziennym życiu najczęściej wykorzystujemy do pompowania balonów. Dlatego przygotowaliśmy kilka odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące helu wykorzystywanego na co dzień.

Pompowanie balonów helem

Jak długo utrzymuje się hel w balonach? Kilka godzin albo nawet parę tygodni. Wiele zależy od samych balonów i warunków ich przechowywania. Klasyczne, wykonane z lateksu balony unoszą się w powietrzu przez kilka godzin. Dłużej wytrwają balony foliowe, które można dodatkowo uzupełniać helem już po napompowaniu.

Ile helu potrzeba do balonów? Ile balonów można nadmuchać z jednej butli? Wszystko zależy od wielkości balonów i pojemności butli. Z wykorzystaniem klasycznej butli z helem (0,032 metra sześciennego helu) napełnisz ok. 6-8 balonów lateksowych o rozmiarze 23 cm i 1-2 duże balony foliowe. Aby obliczyć, ile helu potrzebujesz do napełnienia balona, najlepiej skorzystaj z kalkulatora online lub kieruj się informacjami podanymi na opakowaniu.

Jak temperatura wpływa na hel w balonie? Hel zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury. Jeżeli napełnimy balon w ciepłym wnętrzu, a później wyniesiemy go na zimowe powietrze, gaz skurczy się, a balon zwiotczeje. Jeśli zaś napełnimy balon w zimnym pomieszczeniu i wyniesiemy go do ciepłego pomieszczenia, balon powiększy się i pęknie. Dlatego podczas pompowania należy pamiętać o zapasie miejsca w balonie.

Czy wszystkie balony można napełnić helem? Tak, ale nie każdy balon z helem będzie się unosił. Warto zwrócić uwagę na to, czy waga balona nie jest większa od wagi helu, którym go napełniamy.

Dlaczego balony z helem w ogóle unoszą się w powietrze? Hel jest lżejszy od powietrza, dlatego balon się unosi.

Użytkowanie butli z helem i bezpieczeństwo

Jaki jest termin przydatności helu? Jak długo może stać butla z helem? Hel w butlach jest ważny bezterminowo, ale już opakowania, w których hel jest przechowywany, mają atest na ściśle określony czas. Zwykle to około 2 lata od daty produkcji. Dlaczego tak jest? Z biegiem czasu trwałość uszczelek i zaworów w butli maleje. Uszczelka po pewnym czasie mniej szczelnie zamyka butlę, a hel w butli stopniowo ulatuje. Termin atestu znajdziesz w górnej części butli.

Ile kosztuje butla z helem? Mniejsze butle kosztują zwykle około 100 zł, a większe w granicy 100-200 zł. O szczegóły pytaj w NOR-GAZ!

Czy wdychanie helu jest niebezpieczne? Hel nie jest gazem trującym, ale może być niebezpieczny przy wdychaniu, jako że może doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Pomiędzy wdychaniem helu należy robić odstępy czasowe, aby dostarczyć płucom tlen. Jeśli tlenu będzie za mało, mogą wystąpić zawroty głowy, trudności z oddychaniem, zaburzenie równowagi albo utrata przytomności. Trzeba więc zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Czy hel jest łatwopalny? Nie, hel nie jest gazem łatwopalnym.

Co zrobić z butlą po helu? W przypadku wymiennych butli z helem po zużyciu gazu należy ją zwrócić do punktu. Butle jednorazowe należy zutylizować. Po całkowitym opróżnieniu butli wystarczy odkręcić zawór, a reduktor wyrzucić do odpadów. Pustą butlę można oddać na złom.

Zamów butlę z helem!

Masz inne pytania? Chcesz zamówić butlę z helem do balonów? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń do nas pod numer telefonu 884804954 lub 884804955, albo napisz wiadomość na adres e-mail norgaz@norgaz.pl. Od poniedziałku do piątku zapraszamy do naszego punktu przy ul. Łódzkiej 34, 05-870 Bramki /k Błonia.