884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Jak zrobić wino musujące?
Produkcja wina musującego

W jaki sposób w winie musującym pojawiają się bąbelki? Jak zrobić wino musujące dla szerokiego grona odbiorców: dobrej jakości, ale przystępne cenowo? Jakie wina musujące najlepiej sprawdzą się podczas okazji takich jak wesele, sylwester czy urodziny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule - zapraszamy!

Dlaczego wino musuje?

Musowanie czy też gazowanie wina nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Jeżeli bąbelki pojawiają się w winie spokojnym czerwonym lub białym, od których oczekuje się aksamitności, może to świadczyć o przedwczesnym przelaniu do butelek wina, które nie skończyło fermentować, rozszczelnieniu się butelki bądź nieprawidłowym przechowywaniu trunku w transporcie, sklepie albo domu.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o wino musujące, a więc takie, w którym bąbelki pojawiły się celowo. Tego typu trunek poddawany jest dodatkowym zabiegom produkcyjnym, o których dowiesz się z dalszej części artykułu. Początkowe etapy produkcji wina musującego nie różnią się jednak od etapów, przez które przechodzi wino spokojne. Na winifikację składają się zbiór i selekcja winogron, przygotowanie owoców do procesu fermentacji. Następnie winogrona przeznaczone do win czerwonych i różowych podlegają maceracji i fermentacji, a winogrona do win białych od razu fermentacji. Aby uzyskać przejrzystą barwę, po fermentacji klaruje się wino.

Produkcja wina musującego - 3 sposoby

Warto wiedzieć, że przez wino musujące rozumie się trunek powstały na jeden z trzech popularnych sposobów:

  1. Wino musujące może wzbogacić się w bąbelki za sprawą wtłoczenia do trunku gazu, najczęściej dwutlenku węgla. Nor-Gaz poleca do win musujących azot. Można też wykorzystać mieszankę dwutlenku węgla z azotem. Jest to sposób najtańszy i najprostszy, dzięki któremu można sprzedawać wino musujące w niskiej cenie i tym samym trafiać do szerokiego grona odbiorców. Przeczytaj więcej o gazie dla gastronomii.
  2. W winie musującym bąbelki mogą się pojawić dzięki metodzie Charmata, zwanej także metodą włoską. W tym przypadku wino fermentuje dwukrotnie w kadzi. Do szczelnych pojemników dodaje się drożdże i cukier, w wyniku czego powstaje dwutlenek węgla. Takie wino musujące musi być butelkowane pod ciśnieniem, by nie stracić bąbelków.
  3. Najdroższa produkcja wina musującego opiera się na metodzie szampańskiej, znanej również jako metoda tradycyjna. Ona również wymaga podwójnej fermentacji, przy czym wino musujące fermentuje drugi raz nie w kadzi, tylko w butelkach, do których trafia wraz z roztworem drożdży i cukru. Po zakończeniu procesu trunek przechodzi trudny, precyzyjny proces filtracji.

Czy szampan to wino musujące?

Wino musujące, szampan - w mowie potocznej słowa te stanowią synonimy. Warto jednak wiedzieć, że w klasyfikacji winiarskiej nie zawsze są tym samym. Otóż wina musujące to szeroka grupa produktów, w której zawiera się szampan. Wobec tego każdy szampan to wino musujące, ale nie każde wino musujące to szampan.

Z czego wynika różnica między winem musującym a szampanem? Prawdziwy szampan wytwarzany jest wyłącznie metodą tradycyjną, czyli szampańską. Dodatkowo trunek ten musi pochodzić z odpowiedniego miejsca - strefy winiarskiej obejmującej konkretne departamenty w regionach Montagne de Reims, Vallée de la Marne, Côte des blancs, Vignoble de l’Aube, Bar-sur-Aube, Bar-sur-Seine. Wszystkie wytyczne znajdują się w ustawie z 22 lipca 1927 roku. Z kolei nazwa szampan została zastrzeżona prawnie w 1911 roku, w związku z czym nie znajdziesz jej na etykiecie wina musującego niespełniającego wytycznych.

Tanie wina musujące dla szerokiego grona odbiorców

Chociaż według znawców najlepsze wina musujące to szampany, nie można powiedzieć, że tanie wina musujące dostępne w sklepach i supermarketach dobre nie są. Ponieważ szampańska metoda produkcji wina jest droga, koszt zakupu szampana także jest wysoki. Aby produkować wina musujące dla szerokiego grona odbiorców - jednocześnie tanie i pyszne - warto sięgnąć po pierwszą z zaprezentowanych metod i wzbogacić trunki o azot, dwutlenek węgla lub ich mieszankę przeznaczoną do wykorzystania gastronomicznego. Gazy są bezpieczne dla zdrowia i obojętne dla smaku, zapachu. Nadają winu musującemu (winu gazowanemu)przyjemną konsystencję, której oczekują miłośnicy "szampana".

Wino gazowane - wino musujące na wesele i inne wyjątkowe okazje

Wino musujące na wesele, sylwestra, urodziny, zaręczyny, rocznicę ślubu, przyjęcie z okazji zakupu domu, awansu czy osiągnięcia innych celów - eleganckiego trunku z bąbelkami nie może zabraknąć w żadnym z tych ważnych dni. Aby nie narażać się wówczas na wysokie koszty - szampan to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych! - można zakupić dobrej jakości wino musujące z dodanym azotem, dwutlenkiem węgla. Szczególne znaczenie ma to w przypadku wina musującego na wesele i inne duże imprezy, na które trzeba kupić co najmniej kilka butelek, by zapewnić kieliszek każdemu z gości.