884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Kamperem zimą nad morze lub na stok
- jakie ogrzewanie kampera zimą?

Wyjazd kamperem zimą nad morze, jezioro, w góry lub na stok narciarski to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu - np. ferii szkolnych połączonych z urlopem rodziców - z bliskimi osobami. Aby jednak zadbać o zdrowie i komfort uczestników podróży, trzeba zapewnić właściwe ogrzewanie kampera. Ponadto przed wyjazdem należy poświęcić czas na przygotowanie kampera do zimy, by sprawdził się jako tymczasowy dom podróżników. A zatem jak przygotować kampera do zimy i jakie ogrzewanie do kampera wybrać? O tym dziś!

Przygotowanie kampera do zimy

Jeżeli nie odbywasz podróży kamperem co weekend, przygotowanie do wyjazdu nad morze czy na stok narciarski będziesz musiał zacząć od przygotowania kampera do zimy i związanych z nią wyzwań pogodowych: niskiej temperatury, śniegu, lodu. Zacznij od inspekcji instalacji i przewodów. Szczególnej uwagi wymaga ogrzewanie gazowe do kampera, które powinno być szczelne i sprawne. Jeżeli nadszedł czas wymiany poszczególnych elementów instalacji, zrób to, aby kamperowanie zimą było bezpieczne dla życia i zdrowia podróżników. Przegląd należy oddać w ręce profesjonalistom - serwisantom.

Dodatkową podpowiedzią, jak przygotować kampera do zimy, jest wykonanie elementów fakultatywnych - przede wszystkim zakup czujnika gazu. Sprawdzone przez serwisantów ogrzewanie do kampera na gaz powinno być bezpieczne, jednak lepiej dmuchać na zimne. Dobrym pomysłem jest też kupno pochłaniacza wilgoci.

Nie zapomnij o izolacji termicznej. Kamperowanie zimą będzie nieprzyjemne, jeśli całe ciepło ze środka będzie uciekało na zewnątrz przez nieszczelne elementy. Na nic zda się ogrzewanie kampera - tylko szybciej wytracisz gaz i wydasz więcej pieniędzy. Ponadto zima w kamperze wymaga skutecznej wentylacji, włączanej np. na czas gotowania lub celem przewietrzenia kampera przed pójściem spać.

Jakie ogrzewanie do kampera na gaz?

Przygotowanie kampera do zimy obejmuje również wybór właściwego gazu do ogrzewania kampera zimą. Jest to bardzo ważne, ponieważ kamper zimą powinien być ogrzewany wyłącznie czystym propanem. Co prawda ogrzewanie kampera gazem propan-butan nie jest niebezpieczne, jednakże nie ma sensu funkcjonalnego i jest nieopłacalne finansowo. Wynika to z faktu, iż butan w temperaturze poniżej zera staje się płynny. Nie może odparować, więc kiedy włączasz ogrzewanie gazowe w kamperze, zużywany jest sam propan. Taka butla bardzo szybko się wyczerpie, a zima w kamperze może stać się dotkliwa, jeśli nie masz zapasowej butli.

Co daje ogrzewanie gazowe do kampera zimą?

Ogrzewanie gazowe do kampera to najpopularniejsze ogrzewanie stosowane w tego typu pojazdach (podobnie w przyczepach). Podczas gdy podstawowe ogrzewanie do kampera na gaz pozwala na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, istnieje ogrzewanie gazowe w kamperze umożliwiające dodatkowo podgrzanie wody w bojlerze. Ponadto ogrzewanie gazowe w kamperze pozwala zasilać drobne sprzęty takie jak lodówka czy kuchenka.

Warto się tym zainteresować w ramach przygotowania kampera do zimy. Jeżeli Twój kamper zimą ma pozwolić podróżnikom równocześnie na ogrzewanie powietrza i podgrzewanie wody oraz zasilanie urządzeń, być może przed wyjazdem będziesz musiał zmodernizować instalację.

Ogrzewanie kampera gazem - na ile wystarczy butla propan?

Ogrzewanie kampera gazem najczęściej wymaga zastosowania butli gazowej 11 kg. W zależności od rozmiaru pojazdu, jakości instalacji i warunków pogodowych jedna butla gazowa propan może wystarczyć nawet na kilka dób (dwie w przypadku stale włączonego ogrzewania kampera). Jednakże zawsze należy mieć zapas, aby nie dać się zaskoczyć - kupienie dodatkowych butli propan także należy do przygotowania kampera do zimy.

Skuteczne i tanie ogrzewanie kampera zimą - propan ze sklepu Nor-Gaz

Jeżeli planujesz wyjazd kamperem zimą nad morze, w góry lub na stok narciarski, zadbaj o bieżące i zapasowe ogrzewanie do kampera na gaz. Wysokiej jakości i tanie ogrzewanie kampera zimą znajdziesz w sklepie Nor-Gaz, która oferuje m.in. właściwe w Twoim przypadku butle propan.

Przechowywanie butli z gazem w zimie w kamperze

Długie kamperowanie zimą, np. podczas tygodniowego wyjazdu na stok narciarski, wymaga zaopatrzenia się w zapasowe butle gazowe propan. To z kolei wymusza na podróżnikach odpowiednie przechowywanie butli z gazem. W zimie w kamperze należy korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanego, wentylowanego schowka. Nie należy trzymać butli wewnątrz kampera.

Zabezpiecz zapasowe butle gazowe propan przed przewróceniem się, zwłaszcza podczas jazdy. Zamocuj je w pozycji pionowej. Stosuj się do tych reguł, nawet jeśli butle propan są już puste - na dnie mogło zostać trochę gazu. Pełną butlę trzymaj zawsze od zewnątrz, aby łatwo po nią sięgnąć i zachować płynność ogrzewania kampera zimą. Udanego urlopu!