884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Jakie gazy stosuje się w spawalnictwie?

Gazy techniczne stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. W spawalnictwie gazy wykorzystuje się podczas prac spawalniczych metodą MIG/MAG i TIG. Zazwyczaj odpowiadają one za ochronę materiału poddawanego topieniu przed działaniem powietrza. Jakie to gazy techniczne? Jakie są rodzaje gazów stosowanych w spawalnictwie? Dziś przyglądamy się im bliżej.

Rodzaje gazów w spawalnictwie

Do spawania potrzebne są odpowiednio dobrane gazy spawalnicze. Dzielimy je na dwa rodzaje - palne i osłonowe, a każde z nich mają zastosowanie do różnego typu prac spawalniczych.

Spawalnicze gazy palne

Gazy palne to między innymi acetylen C2H2 i propan C3H8. Acetylen ma szczególnie wysoką temperaturę spalania i wykorzystuje się go w cięciu długich elementów z ograniczoną liczbą przerw podczas cięcia. Gaz zużywa mało tlenu, pozwala szybko wykonać prace i zapewnia najwyższą jakość cięcia. To wydajny gaz, który otrzymuje się w wyniku reakcji węgliku wapnia z wodą. Może być używany ze sprzętem spawalniczym w pracach pod ziemią, jako że jest cięższy od powietrza.

Do grupy gazów palnych należy też propan o wysokiej czystości spalania, stosowany do lutowania twardego, a po połączeniu z tlenem również do lutowania miękkiego oraz podgrzewania i cięcia małych elementów metalowych. Bezbarwny, łatwopalny propan otrzymuje się w procesie przetwarzania gazu ziemnego.

Spawalnicze gazy osłonowe

Drugi rodzaj gazów spawalniczych to gazy osłonowe, które występują samodzielnie albo w postaci mieszanek gazowych. Ich zadaniem jest ochrona obszaru spawania przed działaniem gazów atmosferycznych, które mają wpływ na jakość spoiny, takich jak tlen albo azot. Jakie to gazy?

  • Argon (Ar) - obojętny gaz, który się nie utlenia, stosuje się go tam, gdzie materiał jest narażony na oddziaływanie tlenu lub azotu. Azot sprawia, że spawanie jest wydajne, a spoiny mają wysoką jakość. Wykorzystywany przy spawaniu metodami TIG i MIG.
  • Azot (N) - poprawia właściwości mechaniczne spoiny, zwiększa jej odporność na rdzę. Wykorzystuje się go szczególnie do spawania stali austenitycznych.
  • Dwutlenek węgla (CO2) - wykorzystywany do chłodzenia uchwytów spawalniczych, zmniejsza ryzyko przegrzania uchwytu. Stosowany do spawania metodą MAG.
  • Hel (He) - gaz obojętny tak jak argon, zwiększa prędkość spawania i stopień wtopienia w materiał. Często używany z argonem, tlenem lub CO2.
  • Tlen (O) - odpowiada za podniesienie temperatury spawania i zapewnienie stabilności płomienia.
  • Wodór (H) - poprawia jakość spoiny i szybkość spawania. Wodór dodaje się też, aby podwyższyć energię łuku, dzięki czemu zwiększa się głębokość wtopienia. Wodór często stosowany jest z azotem. Używany w procesach spawania MIG i TIG.
Gazy techniczne i mieszanki gazów do spawania w okolicach Warszawy zamówisz w NOR-GAZ. Chcesz kupić gaz do spawania w dobrej cenie? Zadzwoń do nas 884804954 lub 884804955, albo napisz e-mail norgaz@norgaz.pl.