884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Jaką funkcję pełni butla CO2 do akwarium
i gdzie nabić butlę CO2 do akwarium?

Jeżeli jesteś początkującym akwarystą i dopiero zaczynasz przygodę z pielęgnacją fauny i flory w domowym akwarium, trafiłeś we właściwe miejsce. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, dlaczego butla CO2 do akwarium jest ważna, a także udzielimy cennych informacji na jej temat. Poradzimy Ci, gdzie nabić butlę CO2 do akwarium - szybko, wygodnie, bezpiecznie i korzystnie cenowo. Zapraszamy do lektury!

Do czego potrzebna jest butla CO2 do akwarium?

Butla CO2 do akwarium nasyca wodę dwutlenkiem węgla niezbędnym do prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia flory znajdującej się w domowym zbiorniku wodnym. Dwutlenek węgla odpowiada także za stabilizację pH wody w akwarium, co jest szczególnie ważne, gdy podczas wymiany wody używa się kranówki o zbyt wysokim pH (>7).

Jaka butla do akwarium z CO2 jest najlepsza?

Istnieje kilka sposobów dostarczania dwutlenku węgla do domowego zbiornika wodnego, a butelka typu spray i klasyczna butla CO2 do akwarium są jednymi z najpopularniejszych. Jako początkujący akwarysta możesz wybrać spośród następujących opcji:

  • butelka CO2 do akwarium typu spray - jest najkorzystniejsza cenowo przy jednorazowym zakupie, ale mało wydajna. Określa się ją mianem sprayu, ponieważ przypomina puszkę dezodorantu. Aby z niej korzystać, w akwarium musi zostać zamocowany pojemnik na gaz: dzwon. Taki dzwon wymaga codziennego wypełniania - jeśli zapomnisz, rośliny mogą zacząć chorować lub umrzeć. Butelka CO2 do akwarium typu spray przydaje się głównie na początku, kiedy akwarysta dopiero chce sprawdzić, jak wybrane przez niego gatunki flory reagują na dodatkowy dwutlenek węgla. Ponadto nadaje się tylko do małych akwariów liczących do 60 l,
  • jednorazowa butla CO2 do akwarium - wybór nadal dość tani przy jednorazowym zakupie, lecz drogi długofalowo. Przy okazji wydajniejszy od dwutlenku węgla w sprayu. Wymaga postawienia przy akwarium,
  • butla CO2 do akwarium wielokrotnego użytku - odznacza się najlepszym stosunkiem ceny do wydajności w przypadku wieloletnich akwarystów. Przy jednorazowym zakupie jest zauważalnie droższa od modelu jednorazowego, ponieważ jednak pozwala na uzupełnianie dwutlenku węgla - czyli ponowną eksploatację - długofalowo przynosi znaczne oszczędności.

Warto pamiętać, że zarówno spray z dwutlenkiem węgla, jak i butla CO2 do akwarium wymagają zakupu zestawu CO2. Każdy rodzaj butli pasuje do innego zestawu. Kierowanie się wyłącznie ceną jest błędem, ponieważ tanie zestawy z butlą CO2 do akwarium mogą zawierać reduktor niedopasowany do wykorzystania akwarystycznego i w efekcie prowadzić do zagazowania fauny i flory.

Jak wybrać butlę do akwarium? - specyfikacja

Wybierając butlę do akwarium, zwróć uwagę na następujące cechy:

  • wielkość butli do akwarium - każde akwarium wymaga innej wielkości i objętości butli z gazem,
  • materiał wykonania butli do akwarium - chociaż butli nie wsadza się bezpośrednio do zbiornika wodnego, warto wybrać wysokiej jakości stal nierdzewną, która nie uszkodzi się od wilgoci,
  • waga butli do akwarium - wpływa na wygodę używani: podnoszenia, przenoszenia,
  • kształt butli do akwarium - przekłada się na ergonomię,
  • gwint butli do akwarium - powinien być dopasowany do reduktora, z którego korzystasz,
  • zawór butli do akwarium - wiąże się z bezpieczeństwem korzystania z butli,
  • długość używania butli do akwarium - sięgnij po model wielorazowy z możliwością napełniania butli CO2 do akwarium, a także odznaczający się legalizacją wynoszącą 10 lat.

Napełnianie butli CO2 do akwarium

Regularne napełnianie butli CO2 do akwarium to dobry sposób na pielęgnowanie w domu wodnej fauny i flory bez ponoszenia zbędnych kosztów finansowych. Aby uniknąć kryzysowych sytuacji, warto mieć w zapasie co najmniej jedną butlę CO2 do akwarium. Korzystną praktyką wieloletnich akwarystów jest korzystanie z kilku pojemników na zmianę i napełnianie butli CO2 do akwarium tak, by kiedy jedna się kończy, druga czekała już na podłączenie. Dodatkowo zamiast jednej dużej butli CO2 do akwarium możesz kupić dwie mniejsze - zapłacisz mniej, nie będziesz się męczył podczas noszenia ciężkich butli i zawsze będziesz miał zapasową pod ręką.

Gdzie nabić butlę CO2 do akwarium?

Jeżeli zdecydowałeś się na butlę CO2 do akwarium w wariancie do wielokrotnego użytku - uzupełniania dwutlenkiem węgla - możesz się zastanawiać, gdzie nabić butlę CO2 do akwarium. Serdecznie zapraszamy do nas: firmy Nor-Gaz zlokalizowanej w Bramkach obok Warszawy. Mamy konkurencyjne ceny i świadczymy kompleksowe usługi. Nie tylko oferujemy napełnianie butli CO2 do akwarium, ale także sprzedajemy i wynajmujemy butle CO2 do akwarium. Ponieważ butla CO2 do akwarium - tak samo jak każda inna butla gazowa - odznacza się okresem ważności, czyli legalizacją, nie można wykorzystywać jej po upłynięciu wskazanego, wybitego na niej terminu - najczęściej 10 lat. W Nor-Gaz dokonasz ponownej legalizacji butli CO2 do akwarium na kolejne 10 lat. Dodatkowo czyścimy, konserwujemy i serwisujemy butle. Zapraszamy do nas!