884804954
884804955
norgaz@norgaz.pl

Czym jest butla z tlenem technicznym?
Butle z tlenem medycznym, spawalniczym i inne - różnice

Co to jest butla z tlenem technicznym? Do czego służy i w jakich branżach znajduje zastosowanie? Czy butle z tlenem medycznym i butle z tlenem do spawania są tym samym? W jakim miejscu można dokonać wymiany bądź uzupełnić posiadaną butlę z tlenem technicznym? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając artykuł. Dowiedz się również, czym jest legalizacja butli tlenowej i gdzie się odbywa. Zapraszamy!

Czym są butle z tlenem technicznym?

Zgodnie z nazwą butla z tlenem - lub butla tlenowa - jest butlą wypełnioną tlenem, czyli gazem bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym. Tlen jest cięższy od powietrza i słabo rozpuszczalny w wodzie. Choć sam się nie pali, z uwagi na właściwości utleniające odgrywa istotną funkcję w procesach spalania. Gaz ten stosuje się chociażby w funkcji utleniacza w palnikach acetylenowo-tlenowych. W procesie rektyfikacji skroplonego powietrza powstaje gaz palny służący w przemyśle do spalania stali, cementu czy szkła. Butle tlenowe wykorzystuje się również do uzupełniania gazu w mieszkaniach, syntezy chemicznej, w laserach, do testów. Szczególną popularnością cieszy się butla z tlenem do spawania i cięcia metali. Dodatkowo butle z tlenem spotyka się w hodowli ryb, branżach metalurgicznej i hutniczej, przemysłach: elektronicznym, chemicznym, szklarskim.

Butla tlenowa spawalnicza

Bardzo często stosowanym rodzajem butli z tlenem technicznym są butle z tlenem do spawania i cięcia gazowego. Butle tlenowe do spawania wypełnia się tlenem, który podnosi wydajność spalania także podczas żłobienia, lutowania, prostowania czy natryskiwania. Podniesienie wydajności wynika z trzech przyczyn:

  • podniesienia temperatury spawania,
  • zwiększenia stabilności płomienia,
  • zwiększenia czystości płomienia.

Butla z tlenem technicznym vs. butla z tlenem medycznym

Zamawiając butlę z tlenem, warto wiedzieć, że butla tlenowa butli tlenowej nierówna. Inaczej mówiąc: do ratowania życia i zdrowia ludzi stosuje się butlę z tlenem medycznym, która znacząco różni się od butli z tlenem technicznym. Na czym polega różnica?

Chociaż butla tlenowa medyczna i butla z tlenem technicznym napełniane są z tego samego zbiornika z tlenem, sposób napełniania butli jest różny. Ponieważ butla z tlenem do oddychania musi spełniać bardziej wyśrubowane wytyczne, przed napełnieniem jest całkowicie odpompowana z potencjalnych resztek poprzedniego gazu, po czym oczyszczana. Dodatkowo butle z tlenem medycznym do domu bądź placówek medycznych są częściej poddawane analizie tlenu.

Butle z tlenem technicznym od butli z tlenem medycznym odróżnisz po kolorze. Butla z tlenem technicznym jest niebieska i ma białą czaszę, butla z tlenem medycznym zaś jest stuprocentowo biała.

Butla z tlenem do nurkowania... czyli jaka?

Butla tlenowa do nurkowania powstaje na bazie opisanej wyżej butli z tlenem medycznym. Ponieważ tlen używany podczas nurkowania służy bezpośrednio do oddychania, nie zaś do prac technicznych, powinno się zadbać o jak największą jego jakość, czyli czystość. Taką jakość gwarantuje butla tlenowa medyczna. W zależności od głębokości, na jakie schodzi się podczas nurkowania, tlen medyczny miesza się z helem i azotem bądź samym azotem. Wszystkie te gazy w wysokiej jakości znajdziesz w Nor-Gaz!

Sklep i wypożyczalnia butli z tlenem Warszawa i województwo mazowieckie

Potrzebne Ci butle z tlenem technicznym? Możesz je zakupić, wypożyczyć lub wydzierżawić w Nor-Gaz. Oferujemy butle z tlenem technicznym z dowozem do domu lub firmy klienta na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego.

Wymiana butli tlenowej & napełnianie butli tlenowych Warszawa i województwo mazowieckie

Kolejne usługi znajdujące się w naszym zakresie świadczeń to wymiana butli z tlenem oraz napełnianie butli tlenowych. Na wymianę butli z tlenem możesz zdecydować się chociażby w sytuacji, w której stosowałeś wcześniej inny gaz, teraz zaś potrzebny Ci tlen. Wymiana butli z tlenem w Warszawie i województwie mazowieckim to również świetna opcja dla osób, których butle gazowe przekroczyły maksymalny termin użyteczności. Z kolei na napełnianie butli tlenowych zapraszamy osoby posiadające ważne butle gazowe.

Legalizacja butli tlenowych Warszawa i województwo mazowieckie

Twoja butla tlenowa nadaje się jeszcze do użytku, ale wymaga legalizacji? Żaden problem - w Nor-Gaz dostępna jest także legalizacja butli tlenowej. Szybko i sprawnie przedłużymy jej użyteczność o kolejne lata, aż do maksymalnego terminu.

Butle tlenowe Warszawa - poznaj Nor-Gaz!

Pragniemy zaznaczyć, że butla tlenowa spawalnicza czy też inne butle z tlenem technicznym to jeszcze nie wszystko, co mamy w ofercie. Posiadamy również butle z argonem, acetylenem, azotem, helem, dwutlenkiem węgla, propanem i mieszaninami gazów. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą gazów technicznych!