Gazy

Gazy techniczne

PROPAN – BUTAN

Gaz propan-butan w butli 11 kg jest najpopularniejszą mieszaniną gazów wykorzystywaną w wielu polskich domach do zasilania kuchni gazowych. Jest to doskonałe przenośne źródło energii dla niewielkich urządzeń gazowych takich jak: ogrzewacze pomieszczeń, parasole czy taborety grzewcze. Gaz płynny jest również paliwem wykorzystywanym w przemyśle np. do napędu urządzeń transportu bliskiego tzw. wózków widłowych.

Dostępne pojemności butli : 2 kg , 3kg , 5 kg , 11 kg , 33 kg

PROPAN

Propan, jako pewne źródło ciepła.

W czasie korzystania z gazu w okresie zimowym warto zwrócić uwagę na gaz płynny, który doskonale radzi sobie w warunkach niskich temperatur.

Butle z propanem znajdują zastosowanie przy zasilaniu palników podczas prac dekarskich, w maszynach drogowych i przy wykonywaniu wszelkich prac na wolnym powietrzu w warunkach niskich temperatur. Propan w butlach doskonale nadaje się do zasilania ogrzewaczy gazowych lub gazowych kotłów c.o. Swoje zastosowanie znajdzie również w gastronomii , do grilla , frytkownicy .

Kupując produkt, również gaz, szukamy zazwyczaj najkorzystniejszej oferty, a co za tym idzie najniższej ceny. Czy to dobra droga? Najczęściej cena produktu odzwierciedla jego jakość, więc nie mamy co liczyć na to, że kupimy „dobry” propan w obowiązującej aktualnie na rynku średniej cenie mieszaniny. Propan jest droższym gazem od butanu, więc cena „czystego” propanu z założenia musi być wyższa od mieszaniny tych gazów.

Dostępne pojemności butli : 2 kg , 3kg , 5 kg , 11 kg , 33 kg

PROPAN - BUTAN DO WÓZKÓW WIDŁOWYCH

Gaz płynny propan-butan rozstrzyga sprawę zasilania wózków widłowych. Można go używać do wszelkich typów wózków, tych fabrycznie jak również wtórnie przystosowanych do zasilania gazem propan-butan. Rekomenduje się używanie gazu propan-butan do napędu wózków widłowych (FLT z angielskiego Forklift Truck) ze względu zarówno na względy ekonomiczne jak również ekologiczne. Wózki widłowe są najbardziej popularnym środkiem transportu wewnętrznego.

Dostępne pojemności butli :   11 kg

TLEN

Jak wiemy powietrze składa się z 78% azotu i z 21% tlenu. W temperaturze minus 183 oC tlen staje się cieczą, a w temperaturze minus 218,9 oC ciałem stałym. Najważniejsza własnością tlenu jest jego reakcyjność. Jest kilka pierwiastków, z którymi tlen nie wiąże się. Procesy oksydacyjne i spalania przebiegają w atmosferze wzbogaconej w tlen znacznie szybciej niż w powietrzu. Z uwagi na tę własność, tlen jest niezbędny dla dużej ilości zastosowań przemysłowych. .Tlen jako gaz techniczny znajduje zastosowane w przemysłach: spożywczym, metalurgicznym, chemicznym, jak również w medycynie (do reanimacji, tlenoterapii) czy w ochronie środowiska (oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody pitnej)

Dostępne pojemności butli : 5 l, 8 l , 10 l , 40 l , 50 l

ARGON

Argon znajduje sporo zastosowań w wielu różnych branżach. Najpowszechniej używa się go jako gazu osłonowego przy spawaniu łukowym – zarówno w postaci czystej, jak i w formie mieszanek. Argon jest także jednym z najważniejszych składników mieszanek wypełniających lampy żarowe, świetlówki oraz radiowe lampy tyratronowe.

Argon jest ponadto używany jako gaz nośny w chromatografii, w napylaniu, wytrawianiu plazmowym i w implantacji jonowej. Zapewnia on także atmosferę osłonową w hodowli kryształów, produkcji wina i pakowaniu leków. W połączeniu z fluorem i helem, argon stosuje się w laserach ekscymerowych. Argon jest stosowany jako atmosfera ochronna w hutnictwie żelaza i stali oraz przy obróbce cieplnej – zwłaszcza w przypadku metali podatnych na azotowanie podczas obróbki w atmosferze azotowej.

Dostępne pojemności butli :   5 l, 8 l , 10 l , 40 l , 50 l

ACETYLEN

Acetylen to gaz palny o wysokiej wydajności, znajdujący wiele zastosowań W procesach spawania, cięcia, oczyszczania płomieniowego, natrysku i prostowania płomieniowego oraz tzw. żłobienia gazowego acetylen spełni swoje przeznaczenie. W sposób tradycyjny acetylen jest wytwarzany w reakcji chemicznej karbidu z wodą, ale również acetylen pozyskiwany może być z procesów petrochemicznych. Stosuje się go specyficznych prac np. do cięcia termicznego.

Dostępne pojemności butli :   40 l   (6 -7 kg )

AZOT

Udział azotu w powietrzu, którym oddychamy, wynosi 78% objętości. W temperaturze otoczenia azot jest gazem bezbarwnym, bez zapachu i neutralnym smakowo. Nie jest toksyczny, a dla zastosowań w niskich temperaturach jest chemicznie obojętny, to znaczy w reakcjach chemicznych skrajnie pasywny.

Azot jest niepalny i może stłumić procesy spalania. Ponadto przy wysokich koncentracjach może działać dusząco, ponieważ wypiera tlen potrzebny do oddychania. Przy ciśnieniu atmosferycznym azot przechodzi w stan płynny w temperaturze minus 196oC.

Właściwości azotu wymagają, by przy obchodzeniu się z tym gazem przestrzegać specjalnych wytycznych bezpieczeństwa (wydane przez Zrzeszenia Gazów Przemysłowych, np.: IGV, EIGA, CGA).Azot znajduje liczne zastosowania w przemyśle i w pracach badawczych. Większość tych zastosowań wykorzystuje jego właściwości fizyczne (jako nośnik niskich temperatur) lub chemiczne (jako gaz obojętny). Oznacza to, że azot po zużyciu wraca w stanie niezmienionym do atmosfery.

Zastosowanie:

• pakowanie artykułów spożywczych

• mrożenie i schładzanie żywności

• schładzanie produktów spożywczych podczas ich transportu

• rozdrabnianie i przetwarzanie produktów sypkich

• schładzanie matryc podczas wyciskania

• kurczenie części pasowanych skurczowo

• przedmuchiwanie rur ze stali nierdzewnej podczas spawania

• cięcie laserowe, plazmowe

W gastronomii wykorzystywany do nalewania wina z kegów.

Dostępne pojemności butli :   8 l , 10 l , 40 l , 50 l

DWUTLENEK WĘGLA

Posiadamy własną rozlewnie CO2

Dwutlenek węgla (CO2) jest gazem bezbarwnym, niepalnym, pozbawionym zapachu i smaku. Dwutlenek węgla w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy (H2CO3).

Szczególne właściwości dwutlenku węgla, na przykład jego obojętność w reakcjach oraz duża rozpuszczalność w wodzie, awansują CO2 na idealnego pomocnika w licznych dziedzinach naszego życia codziennego oraz w ochronie środowiska.

W procesach produkcji wyrobów środków spożywczych CO2 nadaje wielu napojom ich orzeźwiającą świeżość . Zastosowanie : nasycanie napojów , oraz piwa , mrożenie i schładzanie żywności, pakowanie artykułów spożywczych .

Przy obróbce metali wykorzystywany jako  gaz osłonowy w procesie spawania , gaz laserowy.

Przemysł

• stabilizacja poziomu Ca2+ w systemie

• płukanie celulozy

Przemysł spożywczy

• nasycanie napojów

• mrożenie i schładzanie żywności

• pakowanie artykułów spożywczych

Metalurgia

• proces utwardzania rdzenia

Obróbka metali

• gaz osłonowy w procesie spawania

• gaz laserowy

Ochrona środowiska

• uzdatnianie wody pitnej, regulacja pH

Przemysł papierniczy

• regulacja pH procesu

• stabilizacja poziomu Ca2+ w systemie

• płukanie celulozy

Budownictwo

• zamrażanie ziemi w trakcie prac w tunelach

• chłodzenie betonu w celu uniknięcia naprężeń podczas jego tężenia

Bezpieczeństwo pracy, ochrona przeciwpożarowa

• gaszenie ognia tam gdzie woda jest nieskuteczna, niepożądana lub niedostępna

Medycyna

• chirurgia laparoskopowa, krioterapia

• w mieszaninie z tlenem lub powietrzem – stymulator głębokiego oddychania

Ogrodnictwa

• dokarmianie upraw szklarniowych

Akwarystyka

Dwutlenek węgla (CO2) jest jedynym makroelementem, który najczęściej dostarczamy do akwarium w formie gazowej. Stanowi on dla roślin źródło węgla niezbędnego do wzrostu oraz budowy łodyg i liści. Posiadamy w sprzedaży poręczne butle z Co2 do akwarium.

Efekty sceniczne

Zastosowanie do fontann lodowych , wytwornic śniegowych , pistoletu zasilanego CO2

Posiadamy butle CO2 SYFON

Dostępne pojemności butli :   1,5 kg, 4 kg , 5 kg , 6 kg , 7,5 kh, 18 kg ,26 kg

HEL

Hel, obok wodoru, jest najbardziej powszechnym pierwiastkiem występującym we wszechświecie. Jednak w atmosferze ziemskiej hel prawie nie występuje. Dlatego obecnie całe zapotrzebowanie pozyskuje się ze źródeł gazu ziemnego, które zawierają hel. Zapotrzebowanie światowe pokrywają bogate złoża w Stanach Zjednoczonych, Afryce północnej i Rosji.

Zastosowanie przy obróbce metali: wytwarzanie atmosfery ochronnej, zapobieganie utlenianiu podczas spawania. Zastosowanie przy wykrywaniu nieszczelności w większości procesów produkcyjnych, przetwórczych i montażowych

Napełnianie balonów helem

Balony napełnione helem to nie tylko atrakcyjna dekoracja i świetna zabawa dla dzieci ale również przyciągająca wzrok reklama produktów i firm.

Oferujemy dostawy helu do napełniania balonów w lekkich, poręcznych i bezpiecznych butlach. Dzięki specjalnemu reduktorowi napełnianie balonów jest szybkie i dziecinnie łatwe.

Oferujemy również napełnianie balonów helem u nas na miejscu

Dostępne pojemności butli :   6 l , 8 l, 10 l , 40 l ( sprzedawany w m3)

Gazy dla gastronomii

DWUTLENEK WĘGLA

Posiadamy własną rozlewnie CO2

 

Browar

Dwutlenek węgla jest używany w rozlewaniu piwa . Każde piwo musi być nagazowane, czyli nasycone dwutlenkiem węgla. Piwo nienagazowane nie ma piany, bo ilość CO2 przekłada się na ilość piany. Gaz ten jest neutralny smakowo, ale daje różne uczucie w ustach, od delikatnego musowania, po nieprzyjemne szczypanie

Nasycanie napoi CO2

Dwutlenek węgla jest ważnym składnikiem w produkcji napojów, ponieważ ilość na sycenia CO2 ma decydujący wpływ na smak produk tu. Poziom nasycenia CO2 odzwierciedla typ napoi i preferencje konsumenta. Dodatki do napojów, takie jak np. coca-cola ,tonik, woda, wymagają wysokiego nasycenia CO2 – używając 8,8 g CO2/dm3 w produkcie końcowym, podczas gdy napoje owocowe używają tylko 5,5 g CO2/dm3. Spożycie napojów nasyconych CO2 oraz popyt na CO2 w tej gałęzi przemysłu ciągle rośnie.

Efekty sceniczne

Zastosowanie do fontann lodowych , wytwornic śniegowych , pistoletu zasilanego CO2

Dostępne pojemności butli :   1,5 kg, 4 kg , 5 kg , 6 kg , 7,5 kG, 18 kg ,26 kg

PROPAN – BUTAN

Gaz propan-butan w butli 11 kg jest najpopularniejszą mieszaniną gazów wykorzystywaną w wielu polskich restauracjach do zasilania kuchni gazowych. Jest to doskonałe przenośne źródło energii dla niewielkich urządzeń gazowych takich jak: ogrzewacze pomieszczeń, parasole czy taborety grzewcze.

Z uwagi na możliwość prostego magazynowania gazu płynnego mieszaniny propanu i butanu, można stosować go jako paliwo zasilające kuchenki turystyczne. Pomaga to w gotowaniu podczas wycieczek na łono natury, czy w ogrodzie, bez konieczności podłączania grilla lub kuchenki do sieci gazowej z gazem ziemnym. Butle z gazem, w tym najbardziej popularne do zastosowań plenerowych , można używać na kempingach czy w camperach.

Dostępne pojemności butli : 2 kg , 3kg , 5 kg , 11 kg , 33 kg

PROPAN

Butle gazowe 11kg zawierające propan znalazły również zastosowanie w gastronomii.  

Propan charakteryzuje się wyższą kalorycznością, niż propan – butan , co powoduje, że można uzyskać dzięki niemu wyższą temperaturę spalania oraz większą wydajność – jest to bardzo ważne w przypadku ogrzewania (parasole grzewcze ) i stosowania w taboretach gazowych , grillach.

Jest to gaz bezwonny, nie kopcący.

W gastronomii można wykorzystywać butle z gazem propan w tzw. truckfoodach i w ogródkach letnich zlokalizowanych przy morzu, jeziorze lub innym zbiorniku wodnym.

Dostępne pojemności butli : 2 kg , 3kg , 5 kg , 11 kg , 33 kg

MIESZANKA PIWNA

Mieszanka piwna w proporcji 70% azotu i 30% dwutlenku węgla jest wykorzystywana przede wszystkim do gazowania i chłodzenia niektórych gatunków piwa.

Dostępne pojemności butli : 8 l , 27 l

AZOT

Azot używa się do wypychania wina , oraz do pakowania żywności w atmosferach modyfikowanych MAP

HEL

Hel, obok wodoru, jest najbardziej powszechnym pierwiastkiem występującym we wszechświecie. Jednak w atmosferze ziemskiej hel prawie nie występuje. Dlatego obecnie całe zapotrzebowanie pozyskuje się ze źródeł gazu ziemnego, które zawierają hel. Zapotrzebowanie światowe pokrywają bogate złoża w Stanach Zjednoczonych, Afryce północnej i Rosji.

Zastosowanie przy obróbce metali: wytwarzanie atmosfery ochronnej, zapobieganie utlenianiu podczas spawania. Zastosowanie przy wykrywaniu nieszczelności w większości procesów produkcyjnych, przetwórczych i montażowych

Napełnianie balonów helem

Balony napełnione helem to nie tylko atrakcyjna dekoracja i świetna zabawa dla dzieci ale również przyciągająca wzrok reklama produktów i firm.

Oferujemy dostawy helu do napełniania balonów w lekkich, poręcznych i bezpiecznych butlach. Dzięki specjalnemu reduktorowi napełnianie balonów jest szybkie i dziecinnie łatwe.

Oferujemy również napełnianie balonów helem u nas na miejscu

Dostępne pojemności butli :   6 l , 8 l, 10 l , 40 l ( sprzedawany w m3)

Hel do balonów

Hel

Balony napełnione helem to nie tylko atrakcyjna dekoracja i świetna zabawa , ale również przyciągająca wzrok reklama. Urodziny lokalu, walentynki … to jest czas na balony z helem

Oferujemy dostawy helu do napełniania balonów w lekkich, poręcznych i bezpiecznych butlach. Dzięki specjalnemu reduktorowi napełnianie balonów jest szybkie i dziecinnie łatwe.

Napełnianie balonów przy zastosowaniu butli zwrotnych jest zdecydowanie tańsze od napełniania z butli jednorazowego użytku. Butle oraz reduktory wypożyczamy za kaucją lub można je kupić na własność.

Oferujemy również napełnianie balonów helem u nas na miejscu

Dostępne pojemności butli :   6 l , 8 l, 10 l , 40 l ( sprzedawany w m3)

Norgaz 2014 -2020
Licznik odwiedzin: 2108